Poštovné ZADARMO pri nákupe nad 40 € | Doručujeme SK aj CZ 📦 objednaj si dnes do polnoci a na ďalší deň tvoj balík odošleme

NOSENE.sk
NOSENE.sk

Vyskúšaj to zodpovedne so zľavou 5%. Na všetko.

kód: nosene5

#5 Pracovné podmienky v módnom priemysle- problém , o ktorom sa (ne)hovorí

second hand

Začnime tým, že si vysvetlíme čo je to „fast fashion“.

„Fast fashion je zlo!“ počúvame z každej strany a často možno ani nevieme prečo. Logicky nám z toho aj bez väčšieho pátrania vyplýva, že nadmerná produkcia lacného oblečenia nemôže byť pre našu už je tak veľmi vyčerpanú planétu prospešná. Avšak, málokedy sa zamýšľame nad iným aspektom tohto problému kto a za akých podmienok toto oblečenie vyrába? 

Začnime teda tým, že si vysvetlíme čo je to „fast fashion“. 

V tomto prípade hovoríme o pásovej výrobe oblečenia veľkého množstva, pri ktorej sa nekladie dôraz na kvalitu, tradíciu či udržateľnosť. Tento spôsob výroby nie je prospešný pre životné prostredie a je úzko spojený s neľudskými pracovnými podmienkami zamestnancov. Hovoríme tu o veľkých fabrikách, kde sú ľudské práva porušované na dennej báze. Zamestnanci nie sú za svoju prácu dostatočne ohodnotení, nedodržujú sa tu pracovné predpisy a výnimkou nie je ani detská práca. Tieto typy fabrík sa vyskytujú najčastejšie v ázijských krajinách ako Bangladéš, India, Indonézia alebo Čína. Najväčším problémom je, že väčšina zamestnancov textilného priemyslu vo vyššie spomenutých krajinách si neuvedomuje, že ich zamestnávatelia vykorisťujú. Byť lacnou pracovnou silou je ich jediná možnosť ako prežiť a zarobiť si na živobytie.

Po prečítaní týchto riadkov sa nám naskytuje jediná otázka.

Prečo má teda fast fashion medzi ľuďmi z celého sveta taký úspech?

Je to jednoduché a pochopiteľné. V dnešnom svete plnom influencerov na Instagrame, zľavových kódov, potreby zostať trendy a štýlový v kombinácii s ľahko dostupnými a lacnými kúskami oblečenia je naozaj ťažké povedať ,,nie,, a zavrhnúť fast fashion priemysel. Nikdy nebolo jednoduchšie kliknúť na link, vybrať si z nekonečnej ponuky oblečenia za lákavo nízku cenu a už len počkať, kým nám príde priamo pred dvere. Je to lákavé, uznávam. 

Zdroj: ecohero.sk

Zmena neprichádza zo dňa na deň a to isté platí aj pre naše návyky. 

Chce to čas. Je to proces.
Moje odporúčanie znie: veľa čítať, zaujímať sa a skúsiť sa vcítiť do situácie zamestnancov pracujúcich v neľudských podmienkach za pár halierov. Preto je veľmi dôležite neustále šíriť osvetu, informovať ľudí a vzdelávať sa v tejto oblasti. Nikto by predsa nemal byť vo vlastnej práci vykorisťovaný a už vôbec nie na úkor ukojenia našich túžob po novom oblečení. Ak by sme všetci len trocha obmedzili svoje nákupné aktivity vo fast fashion reťazcoch a prehodnotili svoje návyky, nepochybne by to prinieslo pozitívnu zmenu. Medzi alternatívy fast fashion sa dnes radí nakupovanie v second handoch, swapovanie oblečenia, upcyklovanie, alebo nakupovanie značiek, ktoré dbajú na etické pracovné podmienky pre svojich zamestnancov a taktiež na to, aby ich produkcia nemala katastrofický dopad na našu planétu. Možností je mnoho, stačí si len vybrať tú, ktorá nám vyhovuje. 

V Nosene ti ponúkame hneď niekoľko z vyššie spomenutých alternatív.

V prípade, že ťa článok zaujal a chceš sa o tejto problematike dozvedieť viac, pozri si dokument The True Cost. 

Aha, aj takto môže vyzerať Tvoj outfit ktorý nosí #zodpovednyTrendsetter :

Nič nezmeškaj

Prihlás sa na odber noviniek, neboj nepošleme ti žiadne otravné e-maily.
Iba ti raz týždenne donesieme čo máme nové.

Prihlásiť