Pridaj sa k nám do predajne. Máš nos na dobré veci a srdce na správnom mieste?Pridaj sa k nám a vytvárajme spolu ekologické zajtrajšky. Viac info tu

Aby sa tvoj košík nestratil,
prihlás sa do svojho účtu. Prihlás sa

Udržateľné tipy ~ #3 V každodennom živote

Rýchla doba si žiada rýchle opatrenia. A aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, mnoho z týchto rýchlych “riešení” má vo veľkom merítku negatívny dopad na naše prostredie. Plastové slamky, kelímky, take-away obaly či dokonca samotná doprava a cestovanie. 

Každý deň robíme kroky, ktoré ovplyvňujú nás i naše okolie. Buď inšpiráciou, začať môžeš napríklad takto:

nosene_udrzatelnetipy_blog23Eko sabat

Jeden deň v týždni napríklad nič nenakupuj, nepoužívaj žiadnu elektroniku, odlož telefón a prípadne vymeň jeden deň auto za autobus, električku alebo bicykel. V podstate – skús sa jeden deň odpojiť od znečisťovateľov či už prírody alebo tvojho osobného života.

nosene_udrzatelnetipy_blog19

Využi MHD, bicykel alebo peší bus

CO2 alebo Oxid uhličitý je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia a jedným z hlavných príčin globálneho otepľovania.

Je bežnou súčasťou zemskej atmosféry, pričom jeho koncentrácia v ovzduší kolíše v závislosti na miestnych podmienkach, na nadmorskej výške a relatívnej vlhkosti vzduchu v ovzduší. Hlavne v dôsledku emisií z priemyslu jeho priemerná koncentrácia vo vzduchu stále rastie.

Je to naozaj oveľa jednoduchšie ako si v prvom momente myslíš. Občas síce budeš potrebovať lepší time manažment, avšak väčšinou stačí keď vyrazíš o 10 minút skôr z domu. Vyhneš sa nepríjemnej zápche, vyčistíš si hlavu pri chôdzi.

A čo je super? Namiesto emisií spáliš kalóriu navyše. A tvoje telo sa ti odvďačí menšou psychickou únavou a lepším sústredením.

nosene_udrzatelnetipy_blog20

Nekupuj niečo, o čom nie si 100 % presvedčený, že tú vec – jedlo – oblečenie NAOZAJ POTREBUJEŠ

Áno, pokušenie vlastniť niečo nové, je neodolateľné a niekde tam vnútri nás stále čaká a podnecuje nás priniesť si domov akúkoľvek drobnosť.

Takú, ktorú nájdeš náhodou za super cenu – ďalšia nádoba na potraviny, lacné oblečenie či kozmetiku vo výpredaji, káble, prípadne nová elektro vychytávka, s ktorou pokosíš trávnik o 5 minút skôr.

Nie, ani neskôr ťa nebude mrzieť, že si si domov neodniesol super výhodnú hlúposť, ktorá by ti neskôr doma aj tak len zavadzala.

Prines si domov iba to, čo naozaj potrebuješ. Vieš, že tie rifle ti až tak nesedia, no cena je príliš lákavá, aby zostali v predajni? NEKUPUJ ICH, veď ani do vzťahu nejdeš s človekom, o ktorom nie si naozaj presvedčený. Alebo je to inak?

Zjednoduš si čo najviac život. Vlastni iba veci, ktoré pravidelne používaš. Snahou o zníženie toho, čo vlastníš je, že v budúcnosti si toho prirodzene kúpiš menej, čo znamená, že vytvoríš menej odpadu.

Prečo si premyslieť nákup oblečenia z fast fashion reťazca?
nosene_udrzatelnetipy_blog7

Pomôže ti napríklad dokument TheTrue Cost , ktorý vyobrazuje zákulisie fungovania rýchlej módy.

nosene_udrzatelnetipy_blog7


River Blue – dokument o výrobe jeansov

 


  AKO TO MÔŽEM ZMENIŤ?

Nakupuj iba to, čo naozaj potrebuješ

Nie, svet sa nezrúti keď necháš v obchode nohavice, ktoré ti nesedia na 100 % ani keď blúzka, ktorú nemáš s čím nosiť bude patriť niekomu inému. A to ani v prípade, že sa jedná o second hand. 

nosene_udrzatelnetipy_blog22

Vyskúšaj nákup z druhej ruky

Nemáš sa za čo hanbiť. V sekáčoch nakupujú aj ľudia, ktorí na to nie sú odkázaní. Je to  ekologické a aj ekonomické a navyše taký dobrý a voňavý second hand online môže ukrývať oveľa štýlovejšie kúsky ako celosvetový módny reťazec, ktorý produkuje tony dočasne módneho oblečenia. 
A to, čo ušetríš, môžeš investovať do zážitkov alebo svojej budúcnosti.

nosene_udrzatelnetipy_blog23

Vymieňaj. SWAP-uj

Skús sa spojiť so svojimi známymi a zorganizujte si svoj vlastný domáci SWAP, možno sa tak stretnete po dlhej dobe, osviežite šatníky a zabavíte sa. SWAP-y tiež organizujú rôzne organizácie aj pre verejnosť. Nájdeš ich ako eventy na Facebooku či Instagrame. SWAP-uj oblečenie, domáce spotrebiče, náradie.

Nič nezmeškaj

Prihlás sa na odber noviniek, neboj nepošleme ti žiadne otravné e-maily.
Iba ti raz týždenne donesieme čo máme nové.

Prihlásiť