Pridaj sa k nám do predajne. Máš nos na dobré veci a srdce na správnom mieste?Pridaj sa k nám a vytvárajme spolu ekologické zajtrajšky. Viac info tu

Aby sa tvoj košík nestratil,
prihlás sa do svojho účtu. Prihlás sa

Udržateľné tipy ~ #2 Domácnosť a upratovanie

udrzatelnetipy_domacnostaupratovanie

Domov je miesto, kde sa rada vraciam. Je to miesto, kde trávim svoj voľný čas a oddychujem, no riešim aj každodenné povinnosti či pracovné úlohy.

A práve doma by sme sa mali cítiť príjemne,
a práve doma sa vieš veľmi jednoducho odhodlať k prvým krokom k zmenám ústretovým voči prírode.

Začať žiť udržateľnejšie nie je rozhodnutie na jeden týždeň či mesiac.
Je to, dá sa povedať životný štýl, neustále učenie sa a skúšanie, ktorý spôsob ekologickejšieho správania ti ako človeku s rôznymi aktivitami bude vyhovovať.

Nie je to o tom, začať sa zo dňa na deň striktne obmedzovať.  
Aj malé a postupné kroky sú úspechom. Kroky, ktoré by sme mali vo svojom okolí a najmä v sebe neustále pestovať.

Katarína

nosene_udrzatelnetipy_blog13UPRATOVANIE

Všetci chceme mať čistý a krásny domov, veď predsa nikto sa necíti dobre v prachu a neporiadku. Upratovanie je aktivita, pri ktorej používame veľké množstvo chemických čistiacich prostriedkov. 
A tie zostávajú (áno aj po umytí horúcou vodou) na umytých riadoch, v odpadových vodách aj na našom tele v podobe zostatkových látok.

nosene_udrzatelnetipy_blog14 Pranie oblečenia

Na čistenie oblečenia použi ekologický prací prášok aj aviváž. Oboje vieš kúpiť aj v čapovaných verziách, napríklad vo vybraných prevádzkach DM Drogerie alebo bezobalových obchodoch. Skvelým pomocníkom sú napríklad aj Mydlové orechy (kúpiš bežne v drogérii alebo online u Tierra Verde)

nosene_udrzatelnetipy_blog15 Namiesto sušičky zaves oblečenie na sušiak

Uschne úplne rovnako a nič sa mu nestane – práve naopak. Bielizeň v sušičke je oveľa viac namáhaná a náchylná na poškodenie. Ušetríš elektrickú energiu, no aj peniažky za nové oblečenie, pretože to staré ti bez mechanického sušenia vydrží o niečo dlhšie.

nosene_udrzatelnetipy_blog Umývanie riadu či podlahy

Bežné čistiace prostriedky obsahujú množstvo chemických látok, ktoré v určitej forme ostávajú na riadoch aj v odpadových vodách. Voľným okom sú neviditeľné, avšak pod mikroskopom je to šialený pohľad.

Na umývanie môžeš použiť napríklad výrobky od značky BioTerra , Tierra Verde alebo slovenskej značky Chistee, ktoré neobsahujú žiadne chemikálie.

nosene_udrzatelnetipy_blog17

nosene_udrzatelnetipy_blog JEDLO

Ako často konzumuješ mäsové alebo živočíšne produkty? 
Nie, nežiadam ťa o to vyradiť ich z tvojej stravy úplne. Stačí, ak mäso a mäsové výrobky do svojej stravy zahrnieš len 1 – 2 x týždenne. Jedlo je kontroverzná téma, to je samozrejmé.

Mäsový priemysel má totiž priveľmi vysoký podiel na znečisťovaní. Množstvo močoviny a plynov zo zvierat je nasledovný, nehovoriac o tonách plastu, do ktorého sa spracované výrobky na konci dňa balia:

množstvo emisií
vyprodukovaných 1 kravou za jej život
je rovný emisiám zo 4,5 automobilu


priemerné množstvo vyprodukovanej močoviny z jednej farmy je rovné odpadu mesta New York.

nosene_udrzatelnetipy_blog7 Chceš o vplyve stravy dozvedieť viac?
Pozri si tento dokument Game Changers

nosene_udrzatelnetipy_blog7 Ako zredukovať množstvo potravinového odpadu? 
Pomôže ti tento vtipný návod na 4 týždne – účinkujú 3 rodiny a jedna komička – Love Food Hate Waste

Samozrejme každé plus má i svoje mínus. 
Ak sa rozhodneš do svojej stravy zaradiť napríklad veľa avokáda, skús si kupovať také, ktoré je vypestované fair trade a hlavne – nakupuj tak, aby jedlo neskončilo v koši.

nosene_udrzatelnetipy_blog7Zákulisie zdravého avokádového biznisu nájdeš tu:
 Rotten – The Avocado War

AKO TO MÔŽEŠ ZMENIŤ?

Skús si viac variť doma
Variť si jedlo deň vopred sám alebo s niekým blízkym je zároveň časom investovaným do lepších vzťahov, socializácie a komunikácie.

nosene_udrzatelnetipy_blog9 Konzumuj mäsové jedlá 1 – 2 x za týždeň
Nie nezomrieš od hladu. Dnes máme k dispozícii toľko bezmäsitých možností, variácii a receptov, že si nebudeš vedieť vybrať.

Skvelé vegánske jedlá si môžeš dať napríklad v Balans Bistro, ktoré je moje obľúbené. A aj halušky tu chutia akoby v nich bola slanina!

Obed so sebou
Nechávaš si zabaliť obed každý deň z kantíny alebo bistra? Zober si zajtra svoju misku. Áno, kedysi dávno sme používali škaredé plastové obedáre, dnes máme neuveriteľný výber štýlových sklenených misiek. Napríklad takúto peknú z IKEA. nosene_udrzatelnetipy_blog12

Prejsť na vegetariánsku či vegánsku stravu chce naozaj veľké odhodlanie a silu, avšak nie je to niečo nemožné.
Na začiatok však úplne postačí, ak sa inšpiruješ tipmi spísanými vyššie. Podľa vlastného tempa a pocitu k nim môžeš časom pridávať ďalšie udržateľné nápady.

Nič nezmeškaj

Prihlás sa na odber noviniek, neboj nepošleme ti žiadne otravné e-maily.
Iba ti raz týždenne donesieme čo máme nové.

Prihlásiť